"Żużlowa historia Łodzi" - KŻ Orzeł Łódź – oficjalny serwis klubu

“Żużlowa historia Łodzi”

W poniedziałkowym wydaniu gazety Łódź.pl znalazł się artykuł “Żużlowa historia Łodzi”. Przedstawiono w nim losy łódzkich drużyn żużlowych na przestrzeni ponad 70 lat istnienia “czarnego sportu” w naszym mieście. Poniżej znajdują się obszerne cytaty ze wspomnianego artykułu. 

Żużlową rywalizację o drużynowe mistrzostwo Polski zainaugurowano w roku 1948. Do występów w ówczesnej 1. lidze aspirowało szesnaście drużyn. Przystąpiły one do kwalifikacji, w których wyłoniono dziewięciozespołową „elitę”. Znalazły się w niej dwa łódzkie kluby. Szóste miejsce w kwalifikacjach zajął Tramwajarz, a siódmy był Dziewiarski Klub Sportowy. […] W roku 1950 sekcja żużlowa DKS została rozwiązana, a Łódź w ligowym towarzystwie była reprezentowana już tylko przez zawodników Tramwajarza. […] Medalu mistrzostw Polski nigdy nie zdobył, jednak mógł się poszczycić osiągnięciami swoich zawodników. W roku 1950 Tadeusz Kołeczek został indywidualnym wicemistrzem Polski, a pięć lat później Włodzimierz Szwendrowski sięgnął po tytuł mistrzowski. Tramwajarz jeździł wówczas w II lidze, ale dwa kolejne sezony znów spędził w krajowej elicie. 

[…] Po dwuletniej przerwie kontynuacji łódzkich tradycji żużlowych podjęła się Gwardia. W jej barwach sportową karierę kontynuowali m.in. Edward Kupczyński, Paweł Mirowski, Włodzimierz Sumiński i Eugeniusz Wróżyński, doskonale znani kibicom z występów w barwach zlikwidowanego w roku 1964 Tramwajarza. Od roku 1967 do 1980 Gwardia jeździła w 2. lidze, po czym podzieliła los swoich poprzedników.

[…] Na kolejną próbę reaktywacji żużla kibice z Łodzi musieli czekać półtorej dekady. W roku 1995 na drugoligowych torach pojawił się J.A.G. Speedway Club. Pod tym szyldem łódzcy żużlowcy występowali do roku 1998. Trzy kolejne lata należały do ŁTŻ. 

[…] Swój żywot ŁTŻ zakończył po sezonie 2001, w którym zajął ostatnią pozycję. Rywalizację na trzecim poziomie podjęła już drużyna pod nazwą TŻ Łódź. Ten podmiot zakończył żywot po czterech latach. Spędził je w drugiej lidze. Od tego szczebla rozgrywkowego działalność rozpoczął też kolejny łódzki klub żużlowy – Orzeł. Klub założony i prowadzony przez rodzinę Skrzydlewskich zadebiutował w rozgrywkach ligowych w roku 2006, a po pięciu sezonach świętował awans na zaplecze ekstraligi. I jeździ tam do dziś, będąc jednym z najstabilniejszych organizacyjnie i finansowo żużlowych klubów w Polsce.

Tabela Metalkas 2. Ekstraligi

PozycjaDrużynaPKT.
1-
1-
1-
1-
1-
1-
1-
1-

Ostatnie Wpisy

Dwa domowe mecze w Łodzi: 30 kwietnia i 5 maja!
23 kwietnia 2024
Oferta SKYBOX na sezon 2024!
22 kwietnia 2024
Sobotni mecz odwołany!
19 kwietnia 2024
Przystanek Fizjoterapia dołącza do Orła!
19 kwietnia 2024
Trwa sprzedaż biletów na mecz H. Skrzydlewska Orzeł Łódź!
18 kwietnia 2024