Rocznica śmierci Heleny Skrzydlewskiej - KŻ Orzeł Łódź – oficjalny serwis klubu

Rocznica śmierci Heleny Skrzydlewskiej

27 maja obchodzimy rocznicę śmierci Heleny Skrzydlewskiej. Twórczyni największej sieci Kwiaciarni H. Skrzydlewska i zakładów pogrzebowych H. Skrzydlewska w Polsce zmarła w wieku 93 lat.

Co roku na Moto Arena Łódź odbywa się żużlowy Mecz Narodów im. Heleny Skrzydlewskiej. Zapoczątkowana w 2018 roku inicjatywa jest jednocześnie formą uczczenia pamięci założycielki firmy H. Skrzydlewska, czyli partnera strategicznego Klubu Żużlowego Orzeł Łódź. To Helena Skrzydlewska podjęła kilkanaście lat temu decyzję o zaangażowaniu środków finansowych na wsparcie “czarnego sportu” w naszym mieście.
Był rok 2004, kiedy łódzki żużel przeszedł do historii. Nie zostało to jednak zapisane złotymi zgłoskami, ponieważ to właśnie wtedy ówczesny TŻ Łódź przegrał wszystkie mecze w II lidze. Gdy wydawało się, że po raz kolejny żużel może zniknąć ze sportowej mapy Łodzi, pomocną dłoń do żużlowców wyciągnęła Rodzina Skrzydlewskich, na czela z nestorką rodu – Heleną.

Witold Skrzydlewski, honorowy Prezes Orła Łódź, zawsze podkreśla, że czarny sport dla Łodzi uratowały dwie kobiety: Joanna Skrzydlewska, jego córka, która jest wielką fanką żużla i za wszelką cenę chciała pomóc w trudnych chwilach i Pani Helena. W rodzinie Skrzydlewskich nic nie działo się bez pozwolenia seniorki rodu. Babcia zawsze kochała swoją wnuczkę, więc postanowiła podjąć wyzwanie i walczyć o lepsze jutro łódzkiego żużla.

Pierwsze sezony nie były zbyt udane dla Orła. Przez kilka lat drużyna bezskutecznie próbowała awansować na zaplecze Ekstraligi. Pani Helena rzadko bywała na stadionie, ale z uwagą śledziła każdy mecz czytając relacje prasowe. Czasami z przekorą pytała: Synek, czy ty im w ogóle płacisz, bo ostatnio nic nie mogą wygrać?

Na zarobki żużlowcy Orła nigdy nie mogli narzekać, a wypłaty zawsze były terminowe. Przekazywane środki przyniosły w końcu awans do I ligi, a to oznaczało nowe możliwości. Od tej pory seniorka rodu oglądała mecze przed telewizorem i nigdy nie umknął jej żaden szczegół wydarzenia. To właśnie dzięki jej uwagom osoba serwująca na stadionie kiełbaski zaczęła nosić biały uniform. Tam wszystko musiało być w jak najlepszym porządku. Podobnie jak w rodzinnym biznesie.

Pewnego dnia Pani Helena poczuła się bardzo źle i trafiła do szpitala. Gdy jej przerażony syn odebrał telefon od matki, usłyszał krótkie żołnierskie polecenie: Ze mną wszystko w porządku. Synek, pilnuj interesu!

Jakiś czas później seniorka Rodziny Skrzydlewskich pojawiła się na uroczystej gali Orła Łódź, podsumowującej sezon 2014. Jedną z atrakcji był przejazd motocykli. Jeden z dziennikarzy zapytał ją wtedy, czy nie boi się ryku silników. Pani Helena w swoim stylu odpowiedziała: Synu, ja przeżyłam okupację, a mam się bać jakichś motocykli?

Założycielka firmy H. Skrzydlewska była osobą bardzo religijną. Regularnie uczęszczała do Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego i bł. o. Rafała Chylińskiego w łódzkich Łagiewnikach. Modliła się tam w wielu intencjach. Po zaangażowaniu się rodziny w łódzki żużel, św. Antoni wysłuchiwał dodatkowo próśb o pomyślność wyników Orła. Czasami, gdy kluczowi zawodnicy byli kontuzjowani, Pani Helena modliła się o… deszcz, który pozwalał odwołać zawody. I kiedy trzeba było, deszcz zawsze padał!

Pani Helena od początku ściskała kciuki za budowę nowego stadionu. – Bardzo żałuję, że pierwotna data oddania obiektu nie została dotrzymana. Gdyby pierwszy mecz na nowym obiekcie został rozegrany zgodnie z planem, to mama na pewno byłaby na nim obecna. Wierzę jednak, że teraz modli się za nas w Domu Ojca – mówi Witold Skrzydlewski.

Łódzki żużel ma ponad siedemdziesięcioletnią historię. W tym czasie okresy świetności przeplatały się ze stagnacją i marazmem. Z pewnością ostatnie siedemnaście lat pod rządami Rodziny Skrzydlewskich odbudowało pozycję żużlowej Łodzi na sportowej mapie Polski. Dziś Klub Żużlowy Orzeł Łódź jest synonimem stabilności i profesjonalizmu. Nie byłoby to możliwe bez Śp. Heleny Skrzydlewskiej.

Można odejść na zawsze, by stale być blisko…
(ks. Jan Twardowski)

Tabela Metalkas 2. Ekstraligi

PozycjaDrużynaPKT.
113
211
311
410
57
64
74
81

Ostatnie Wpisy

Nowy termin! #LODRZE w sobotę 22 czerwca o 16:30!
17 czerwca 2024
Niedzielny mecz #LODRZE odwołany!
16 czerwca 2024
Benjamin Basso: Stać nas na naprawdę wiele!
16 czerwca 2024
Niedziela z żużlowym meczem Orła!
15 czerwca 2024
Czas na 42. w historii mecz #LODRZE!
15 czerwca 2024