Mecz Narodów - KŻ Orzeł Łódź – oficjalny serwis klubu

Mecz Narodów

Zapoczątkowana w 2018 roku inicjatywa “Meczu Narodów” jest jednocześnie formą uczczenia pamięci założycielki firmy H. Skrzydlewska, czyli partnera strategicznego Klubu Żużlowego Orzeł Łódź. To Helena Skrzydlewska podjęła kilkanaście lat temu decyzję o zaangażowaniu środków finansowych na wsparcie “czarnego sportu” w naszym mieście. Łódź to KŻ Orzeł! 

HELENA SKRZYDLEWSKA

Był rok 2004, kiedy łódzki żużel przeszedł do historii. Nie zostało to jednak zapisane złotymi zgłoskami, ponieważ to właśnie wtedy ówczesny TŻ Łódź przegrał wszystkie mecze w II lidze. Gdy wydawało się, że po raz kolejny żużel może zniknąć ze sportowej mapy Łodzi, pomocną dłoń do żużlowców wyciągnęła Rodzina Skrzydlewskich, na czela z nestorką rodu – Heleną.

Witold Skrzydlewski, honorowy Prezes Orła Łódź, zawsze podkreśla, że czarny sport dla Łodzi uratowały dwie kobiety: Joanna Skrzydlewska, jego córka, która jest wielką fanką żużla i za wszelką cenę chciała pomóc w trudnych chwilach i Pani Helena. W rodzinie Skrzydlewskich nic nie działo się bez pozwolenia seniorki rodu. Babcia zawsze kochała swoją wnuczkę, więc postanowiła podjąć wyzwanie i walczyć o lepsze jutro łódzkiego żużla.

Pierwsze sezony nie były zbyt udane dla Orła. Przez kilka lat drużyna bezskutecznie próbowała awansować na zaplecze Ekstraligi. Pani Helena rzadko bywała na stadionie, ale z uwagą śledziła każdy mecz czytając relacje prasowe. Czasami z przekorą pytała: Synek, czy ty im w ogóle płacisz, bo ostatnio nic nie mogą wygrać?

Na zarobki żużlowcy Orła nigdy nie mogli narzekać, a wypłaty zawsze były terminowe. Przekazywane środki przyniosły w końcu awans do I ligi, a to oznaczało nowe możliwości. Od tej pory seniorka rodu oglądała mecze przed telewizorem i nigdy nie umknął jej żaden szczegół wydarzenia. To właśnie dzięki jej uwagom osoba serwująca na stadionie kiełbaski zaczęła nosić biały uniform. Tam wszystko musiało być w jak najlepszym porządku. Podobnie jak w rodzinnym biznesie.

Pewnego dnia Pani Helena poczuła się bardzo źle i trafiła do szpitala. Gdy jej przerażony syn odebrał telefon od matki, usłyszał krótkie żołnierskie polecenie: Ze mną wszystko w porządku. Synek, pilnuj interesu!

Jakiś czas później seniorka Rodziny Skrzydlewskich pojawiła się na uroczystej gali Orła Łódź, podsumowującej sezon 2014. Jedną z atrakcji był przejazd motocykli. Jeden z dziennikarzy zapytał ją wtedy, czy nie boi się ryku silników. Pani Helena w swoim stylu odpowiedziała: Synu, ja przeżyłam okupację, a mam się bać jakichś motocykli?

Założycielka firmy H. Skrzydlewska była osobą bardzo religijną. Regularnie uczęszczała do Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego i bł. o. Rafała Chylińskiego w łódzkich Łagiewnikach. Modliła się tam w wielu intencjach. Po zaangażowaniu się rodziny w łódzki żużel, św. Antoni wysłuchiwał dodatkowo próśb o pomyślność wyników Orła. Czasami, gdy kluczowi zawodnicy byli kontuzjowani, Pani Helena modliła się o… deszcz, który pozwalał odwołać zawody. I kiedy trzeba było, deszcz zawsze padał!

Pani Helena od początku ściskała kciuki za budowę nowego stadionu. – Bardzo żałuję, że pierwotna data oddania obiektu nie została dotrzymana. Gdyby pierwszy mecz na nowym obiekcie został rozegrany zgodnie z planem, to mama na pewno byłaby na nim obecna. Wierzę jednak, że teraz modli się za nas w Domu Ojca – mówi Witold Skrzydlewski.

Łódzki żużel ma ponad siedemdziesięcioletnią historię. W tym czasie okresy świetności przeplatały się ze stagnacją i marazmem. Z pewnością ostatnie siedemnaście lat pod rządami Rodziny Skrzydlewskich odbudowało pozycję żużlowej Łodzi na sportowej mapie Polski. Dziś Klub Żużlowy Orzeł Łódź jest synonimem stabilności i profesjonalizmu. Nie byłoby to możliwe bez Śp. Heleny Skrzydlewskiej.

Można odejść na zawsze, by stale być blisko…
(ks. Jan Twardowski)

MECZ NARODÓW 2018

Podcza premierowej edycji Meczu Narodów obserwowaliśmy najbardziej zaciętą rywalizację. Wówczas to Kangury pokonały Wilki różnicą zaledwie czterech punktów. Wygraną zapewnił duet Rohan Tungate – Jason Doyle, który punktował nieco lepiej niż Andriej Kudriaszow oraz Artiom Łaguta. Miejsce na najniższym stopniu podium zajęły Orły, a stawkę zamknęli Wikingowie. 

1. KANGURY (34 PKT)

Rohan Tungate (12), Jason Doyle (11), Josh Grajczonek (6), Josh Pickering (5).

2. WILKI (30 PKT)

Andriej Kudriaszow (10), Artiom Łaguta (9), Aleksandr Łoktajew (7), Marcin Jędrzejewski (4).

3. ORŁY (23 PKT)

Norbert Kościuch (11), Tomasz Gapiński (7), Rafał Okoniewski (3), Jakub Miśkowiak (2).

4. WIKINGOWIE (15 PKT)

Hans Andersen (6), Frederik Jakobsen (6), Peter Kildemand (3), Mads Hansen (0).

MECZ NARODÓW 2019

Kibice zgromadzeni na Moto Arenie byli świadkami pierwszego zwycięstwa Orłów. Największy udział mieli w nim Daniel Jeleniewski oraz Tobiasz Musielak, którzy zdobyli łącznie aż 22 punkty. Największym zaskoczeniem była natomiast postawa Jonasa Jeppesena. Duńczyk jeżdżący w barwach Wikingów nieoczekiwanie został wraz z Jeleniewskim najlepiej punktującym żużlowcem zawodów. 

1. ORŁY (33 PKT)

Daniel Jeleniewski (12), Tobiasz Musielak (10), Rafał Okoniewski (7), Norbert Kościuch (4).

2. KANGURY (27 PKT)

Chris Holder (9), Jaimon Lidsey (8), Rohan Tungate (6), Jason Doyle (4).

3. GERMANIE (24 PKT)

Antonio Lindbaeck (9), Kai Huckenbeck (8), Ben Ernst (4), Tobias Busch (3).

4. WIKINGOWIE (18 PKT)

Jonas Jeppesen (12), Hans Andersen (3), Joel Kling (2), Andreas Lyager (1).

MECZ NARODÓW 2020

Trzecia edycja Meczu Narodów została storpedowana przez niekorzystne warunki pogodowe. Ze względu na obfite opady deszczu udało się rozegrać jedynie pięć biegów. Najwięcej punktów zdobyli w nich zawodnicy jeżdżący dla Kangurów. Tym samym żużlowcy tej ekipy wygrali Mecz Narodów po raz drugi w historii. 

1. KANGURY (11 PKT)

Sam Masters (5), Rohan Tungate (3), Brady Kurtz (3), Ben Ernst (0).

2. ORŁY (9 PKT)

Norbert Kościuch (3), Daniel Jeleniewski (3), Piotr Pióro (2), Marcin Nowak (1).

3. SKANDYNAWIA (7 PKT)

Hans Andersen (4), Antonio Lindbaeck (2), Tim Soerensen (1), Ricards Ansviesulis (0).

4. WILKI (3 PKT)

Andrzej Lebiediew (2), Francis Gusts (1), Aleksandr Łoktajew (0), Roman Lachbaum (0).

MECZ NARODÓW 2021

Czwarta edycja Meczu Narodów zakończyła się triumfem ekipy Kangurów. Brady Kurtz, Rohan Tungate oraz gościnnie Bartosz Smektała na przestrzeni całych zawodów prezentowali równą i wysoką dyspozycję. Najlepszym zawodnikiem Meczu Narodów został jednak Patryk Dudek. Przedstawiciel Orłów wywalczył trzynaście punktów. Z dobrej strony pokazał się również Niels-Kristian Iversen, który przed sezonem 2022 podpisał kontrakt z KŻ Orzeł Łódź. Doświadczony Duńczyk zdobył dziewięć oczek. 

1. KANGURY (36 PKT)

Brady Kurtz (10), Rohan Tungate (10), Bartosz Smektała (10), Marcus Birkemose (6)

2. ORŁY (32 PKT)

Patryk Dudek (13), Przemysław Pawlicki (7), Norbert Kościuch (6), Marcin Nowak (6)

3. EUROPA (19 PKT)

Robert Lambert (10), Luke Becker (4), Jonas Jeppesen (4), Matias Nielsen (1), Ben Ernst (0)

4. WILKI (15 PKT)

Niels-Kristian Iversen (9), Norbert Krakowiak (4), Roman Lachbaum (2), Władimir Borodulin (0), Mateusz Dul (0)

MECZ NARODÓW 2022

Mecz Narodów 2022 im. Heleny Skrzydlewskiej na Moto Arenie Łódź był już piątą edycją tego wyjątkowego wydarzenia żużlowego w Łodzi. Jubileuszowe zawody odbyły się 19 września, a na stadion żużlowy przy ul. 6 Sierpnia udało się wówczas blisko 10 tysięcy kibiców, którzy na żywo obejrzeli masę atrakcji! Rywalizowały ze sobą drużyny Orłów, Kangurów, Europejska i Wojowników z Ukrainy. Najlepsi okazali się po raz kolejni Australijczycy. Kangury zdobyły łącznie 29 punktów. 

1. KANGURY (29 PKT)

Brady Kurtz (7), Luke Becker (8), Tom Brennan (6), Tomasz Gapiński (8), Nikodem Bartoch (NS)

2. EUROPA (26 PKT)

Niels Kristian Iversen (9), Eduard Krcmar (5), Kevin Juhl Pedersen (7), Tim Soerensen (5), Aleksander Grygolec (NS)

3. ORŁY (21 PKT)

Daniel Jeleniewski (4), Szymon Szlauderbach (3), Marcin Nowak (8), Norbert Kościuch (5), Mateusz Dul (1)

4. WOJOWNICY (19 PKT)

Janusz Kołodziej (12), Marko Lewiszyn (5), Witalij Łysak (1), Andrij Rozaluk (1), Jakub Sroka (0)

MECZ NARODÓW 2023

Mecz Narodów 2023 im. Heleny Skrzydlewskiej na Moto Arenie Łódź odbył się 30 lipca i był jednocześnie jedną z atrakcji obchodów 600 lecia Miasta Łodzi. Zawody były bardzo ciekawe i emocjonujące, a na trybunach stadionu ponowne zasiadł niemal komplet kibiców! 6. edycję Meczu Narodów wygrała drużyna polskich Orłów, która na łódzkim owalu dominowała od samego początku spotkania. 

1. ORŁY (36 PKT)

Norbert Krakowiak (11), Jakub Jamróg (7), Mateusz Tonder (9), Grzegorz Walasek (9), Mateusz Dul

2. WOJOWNICY (31 PKT)

Wiktor Trofimow jr (3), Tai Woffinden (9), Aleksandr Łoktajew (9), Timo Lahti (10), Jakub Sroka

3. EUROPA (18 PKT)

Andrzej Lebiediew (0), Hubert Łęgowik (5), Mads Hansen (7), Niels Kristian Iversen (5), Aleksander Grygolec (1)

4. KANGURY (11 PKT)

Nikodem Bartoch (0), Jonas Seifert-Salk (3), Mathias Pollestad (0), Jason Doyle (8), Miłosz Grygolec (0)

Tabela 1. Ligi Żużlowej

PozycjaDrużynaPKT.
135
221
321
418
515
612
710
88

Ostatnie Wpisy

Wow! Mecz Narodów 2023 okiem kamery i dronów!
29 listopada 2023
Bądź na bieżąco z łódzkim żużlem!
24 listopada 2023
Ogromny wzrost potencjału marketingowego KŻ Orzeł Łódź!
23 listopada 2023
Dwie żużlowe ligi zawodowe: nowa identyfikacja wizualna
22 listopada 2023
Drużyna na sezon 2024 zaprezentowana!
10 listopada 2023